informatyka

Home / 2 klasa / informatyka

informatyka

04-05-2020

Temat: Wyrównujemy tekst i zmieniamy kolor strony

W edytorze tekstu znajdziemy przyciski służące do wyrównywania tekstu. Tekst można wyrównać do lewej strony, do prawej strony, do środka lub wyjustować (wyrównać tekst do lewego i prawego marginesu). Przyciski do wyrównywania tekstu znajdują się na pasku narzędzi i są to 4 przyciski z sześcioma poziomymi kreskami.

Posługiwanie się przyciskami wyrównywania tekstu.

– Zaznaczamy tekst, który chcemy wyrównać.

– Klikamy wybrany przycisk wyrównywania tekstu.

W edytorze tekstu można wybrać kolor tła strony.

Aby zastosować kolor tła strony:

– Wybieramy Układ strony.

– Klikamy strzałkę obok przycisku Kolor strony, wygląd ikony (wiaderko, z którego wylewa się farba).

– Wybieramy kolor z palety kolorów.

Zadanie 1

Przepisz  w edytorze tekstu wyrazy: motyl, ważka, jaskółka, dzięcioł – jeden pod drugim. Następnie poćwicz posługiwanie się przyciskami wyrównywania tekstu.

Zadanie 2

Napisz  zaproszenie na swoje urodziny. Zastosuj tło w swoim ulubionym kolorze  i wyśrodkuj tekst. Dobierz  odpowiedni krój i kolor czcionki.

27-04-2020

Temat: Tworzymy listę punktowaną i numerowaną w edytorze tekstu(28.04)

– Dlaczego często zapisujemy co mamy kupić?

– Jak wasi rodzice tworzą listę zakupów?

Myślniki, kropki i inne znaki stawiane przed wyrazami, nazywamy punktorami.

Aby stworzyć  listę punktowaną w edytorze tekstu wykorzystujemy przycisk Punktory znajdujący się w Narzędziach głównych  (trzy kropki z kreseczkami). Czarny trójkąt na przycisku Punktory, służy  do rozwijania listy Punktory. Znajdują się tam inne punktory (strzałka, kwadrat, cztery kwadraciki, ptaszek).

Aby  zrobić listę punktowaną:

– Klikamy przycisk Punktory

– Piszemy pierwszy wyraz lub pierwsze zdanie listy

– Naciskamy klawisz Enter.

Inny sposób tworzenia listy punktowanej:

– Piszemy listę

– Zaznaczamy listę myszą

– rozwijamy przycisk Punktory

– Kliknięciem wybieramy interesujący nas punktor.

Listę numerowaną tworzy się podobnie jak listę punktowaną. Wykorzystuje się do jej tworzenia przycisk Numerowanie (cyfry 1, 2, 3, przy których narysowane są myślniki).  Do tworzenia listy numerowanej można wykorzystywać litery i znaki rzymskie

Zadanie  1

Ułóż poniższe imiona w kolejności alfabetycznej i zapisz je na liście numerowanej. Nazwy kwiatów również ułóż w kolejności alfabetycznej i zapisz na liście punktowanej.

Zbyszek, Agnieszka, Franek,  Beata, Wojtek, Marta,

Wrzosy, pelargonie, storczyki, tulipany, róże

Zadanie 2

Utwórz w edytorze tekstu jak najdłuższą punktowaną listę instrumentów muzycznych.

20-04-2020

Temat: Usuwamy tekst za pomocą klawiszy: Delete, Backspace (21.04)

Uczniowie przypominają, do czego służą klawisze Delete oraz Backspace (do usuwania liter i znaków), Enter (do przenoszenia kursora tekstowego do nowego wiersza, Spacja (do wstawiania odstępów między wyrazami), Shift i Caps Lock (do pisania wielkich liter).

Jarek lubi gotować książki.

Jarek lubi czytać książki.

Drugie zdanie zostało zmienione bo  podawało nieprawdę, bzdurę. W edytorze tekstu można dokonywać poprawek – zmieniać zapisane wyrazy lub całe zdania, usuwać tekst. Aby usunąć tekst myszą zaznaczamy tekst do usunięcia, następnie w miejsce zaznaczenia wpisujemy inny tekst. Tekst do zmiany można także usunąć, naciskając klawisze Delete lub Backspace na  klawiaturze. Aby to zrobić, wykonujemy podobne czynności jak poprzednio (zaznaczamy tekst, który chcemy usunąć, naciskamy klawisze Delete lub Backspace na klawiaturze i po usunięciu tekstu wpisujemy nowy tekst). – Zapisujemy zmiany. Aby zaznaczyć pojedynczy wyraz ustawiamy kursor przed wyrazem i klikamy dwa razy lewym przyciskiem myszy.

Jeśli podczas usuwania popełnisz błąd, możesz cofnąć wykonywaną czynność za pomocą przycisku Cofnij (niebieska strzałka na górnym pasku narzędzi ).

Ćwiczenie 1 Przepisz poniższe zdanie. Usuń wyraz pomidorową i wpisz nazwę innej zupy.

Bardzo lubię zupę pomidorową.

Poćwicz posługiwanie się przyciskiem Cofnij, do momentu całkowitego zniknięcia tego zdania.

Ćwiczenie 2 Przepisz zdania i zmień w każdym zdaniu po jednym rzeczowniku.

Ola maluje żaglowiec.

Kamil kupuje zeszyt.

Tata idzie do pracy.

Ćwiczenie 3 Przepisz poniższe zdanie. Skopiuj  je i wklej  trzy razy tak, aby każde z dzieci wymienione  w zdaniu obchodziło urodziny w innym miesiącu. Każde zdanie przenieś do nowego wiersza, aby powstały cztery zdania.

Krysia Ania Robert Staś obchodzi urodziny w maju czerwcu lipcu sierpniu.

04-04-2020

Temat: Stosujemy polecenia edytora tekstu: Kopiuj, Wklej

W edytorze tekstu można kopiować (powielać) litery, znaki, wyrazy i teksty (po to aby ponownie nie przepisywać takich samych wyrazów lub zdań).

Etapy kopiowania i wklejania wyrazu.

– Zaznaczamy wybrany wyraz lub tekst myszą.

– Wybieramy kartę Narzędzia główne.

– Wybieramy polecenie Kopiuj.

– Ustawiamy kursor w miejscu, gdzie ma się pojawić skopiowany wyraz, tekst.

– Wybieramy polecenie Wklej.

Polecenia Kopiuj i Wklej można również wywołać przez naciśnięcie prawego przycisku myszy. Wcześniej należy zaznaczyć wyraz, który będzie kopiowany, a następnie wklejany.

Zadanie Napisz kilka wersów swojego ulubionego wiersza, następnie skopiuj każdy wers i wklej pod wierszem.

EDUKACJA INFORMATYCZNA

KLASA 2

TEMAT: Edytor tekstu – utrwalenie wiadomości.

Zadanie  1)

Przepisz poniższe zdanie w edytorze tekstu. Wyróżnij pogrubieniem wyraz: wycieczka, zmień kolorrozmiar czcionki każdego wyrazu na inny. Zapisz swoją pracę.

Jutro pojedziemy na wycieczkę do drukarni.

2) Przepisz poniższe zdania w edytorze tekstu. Wyróżnij imię każdego dziecka kursywą (I) o rozmiarze 20 punktów.

Ola lubi czekoladę. Asia  nie lubi gruszek. Zosia najbardziej lubi truskawki. Tomek nie lubi owoców ani warzyw.