100-lecie  niepodległości Polski

100-lecie niepodległości Polski

11 listopada to dla każdego Polaka ważna data – symbol wiary, zwycięstwa, miłości do Ojczyzny i walki o wolność. Taki dzień skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości stanowiącymi istotny składnik narodowej tożsamości.

Dla upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie naszej szkoły w dniu 9 listopada 2018 r. wzięli udział w ciekawej i barwnej lekcji historii  która, oczywiście rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego o godzinie 11:11.   Tym razem uczniowie klas V – VIII w inscenizacji przedstawili losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności. W programie uroczystości znalazły się również pieśni patriotyczne między innymi: „Szara piechota”, „Rota” czy „Pieśń Legionów”, które pięknie podkreśliły obchody odzyskania niepodległości. Dzięki takiej lekcji patriotyzmu najmłodsze pokolenia miały okazję uświadomić sobie, że warto również dziś kultywować pamięć o poległych, interesować się rodzimą kulturą i historią. Dodatkowo barwy narodowe, godło, galowe stroje dzieci oraz własnoręcznie wykonane kotyliony w barwach narodowych podkreśliły patriotyczny charakter tego apelu.